Středisko Živočišné výroby

Výroba je členěna podle zaměření na čtyři oblasti do sedmi středisek. Chov skotu se skládá z chovu dojnic a chovu krav bez tržní produkce mléka, dále z chovu prasat a chovu koní. Stádo mléčného skotu je tvořeno dojnicemi černého holštýnského skotu, stádo masného skotu je tvořeno plemenem Limousine.

Chov mléčného skotu

Chováme přes 1.100 ks dojnic plemene Holštýn a tomu odpovídající počet ostatních kategorií. Chov dojnic je rozdělen do dvou středisek, přičemž každé středisko má svůj oddělený odchov jalovic. V Kuníně je ustájeno přes 800 dojnic základního stáda, v Bartošovicích je ustájeno přes 300 ks dojnic. Narozená telata jsou do věku dvou měsíců odchovávána v boudách, které zajišťují zdravý odchov. Tento systém vykazuje velmi dobré výsledky. Býčci mléčných krav jsou prodáváni k dalšímu chovu, protože výkrmem skotu se nezabýváme. Jalovičky odchováváme pro obnovu základního stáda dojnic.
               

Průměrná užitkovost přesahuje 9.600 kg mléka na krávu za normovanou laktaci při obsahu bílkovin 3,31 % a tučnosti 3,59 %. Odběratelem celé naší produkce mléka je přes „Mléko Kunín odbytové družstvo“ Mlékárna Kunín a.s. Denní dodávka mléka do mlékárny přesahuje 25.000 l mléka, takže se řadíme mezi největší dodavatele této mlékárny. Roční dodávka mléka již několik let přesahuje 9,5 mil. litrů mléka.
               

V roce 2006 byl postaven velkokapacitní kravín K 510 v Kuníně, ve kterém byly použity všechny nejnovější poznatky v chovu dojnic. Stáj je bezstelivová s kejdovou koncovkou. V rámci této investice byla vybudována i nová kruhová dojírna s obsluhou stojící uvnitř. Dojírna má 32 stání, což představuje praktickou hodinovou výkonnost dojírny 200 podojených krav. Dojírnu dodala firma Fullwood – CS s.r.o.

Chov masného skotu

V Novém Jičíně – Žilině chováme stádo masného skotu, které je tvořeno plemenem Limousine. Náš chov patří mezi přední chovy plemene Limousine v České republice.

V roce 1999 mu byl přiznán status Zemského chovu masného skotu plemene Limousine. Toto plemeno, původem z Francie, patří mezi masná plemena skotu s vynikající masnou užitkovostí, výbornou plodností, snadností porodů a mateřskými vlastnostmi. Dále vyniká dobrou chodivostí, využitím pastevního porostu, výkrmovou schopností a hlavně vynikající kvalitou masa.

V roce 1992 jsme ve Francii nakoupili 18 kusů jalovic, které vytvořily základy našeho chovu. V současné době chováme cca 85 krav základního stáda v 15-ti rodinách.

První rozrod stáda proběhl pomocí embryotransferu,     v současné době používáme ze 30 – 40 % inseminaci a ze 60 – 70 % přirozenou plemenitbu. V inseminaci používáme býky nejen z Francie, ale i vynikající býky z ostatních evropských států. Do inseminace jsme od r. 2008 zařadili i bezrohé býky, jejichž potomci jsou velmi žádáni chovatelskou veřejností. V celé historii chovu působilo v přirozené plemenitbě 9 býků, z toho 5 býků bylo nakoupeno ve Francii a 4 býci byli původem z ČR. Mezi nimi vyniká legenda českého chovu Limousine, dlouholetá jednička v plemenných hodnotách a šampion mnoha výstav, Kolja VFU narozený na naší farmě.

V kontrole užitkovosti dosahujeme dlouhá léta výborných výsledků. Průměrné přírůstky mladých chovných býčků od narození do konce testu jsou 1,35 kg/den. V OPB dosahují naši býci průměrného přírůstku v testu 1,6 – 1,7 kg/den. U mladých chovných jalovic jsou přírůstky od narození do stáří jednoho roku 1 kg/den. Aktivně se účastníme výstav hospodářských zvířat, kde pravidelně získáváme ocenění. Náš chov je především zaměřen na produkci plemenných zvířat. Ročně nabízíme zájemcům okolo 15 – 20 ks plemenných jalovic a 15 – 20 ks plemenných býčků, kteří jsou odchováváni na odchovnách plemenných býků.

Chov prasat

Chov prasat tvoří 400 prasnic základního stáda. Prasnice jsou ustájeny ve dvou reprodukčních střediscích, a to v Šenově a v Bartošovicích. Chov prasat má uzavřený obrat stáda. V mateřské pozici používáme prasnice plemene Bílé ušlechtilé, pro produkci finálních hybridů Bu x La. Do „C“ pozice používáme syntetickou linii 38 (Duroc x Pietrain) a 48 (Bílé otcovské x Pietrain). V Šenově, kde je ustájena polovina prasnic, je bezstelivová moderní porodna. Porodna byla zrekonstruovaná v roce 2009. Předvýkrm je situován na samostatném provozu Velký Dvůr v Bartošovicích, kde jsou ustájena selata z obou poroden. V roce 2010 zde proběhla rozsáhlá rekonstrukce na celoroštový systém na betonových vanách se suchým ad-libitním krmením. Výkrm prasat je v Žilině, kde jsou prasata ustájena na hluboké podestýlce se suchým ad-libitním krmením. V celém chovu prasat je dodržován turnusový systém.

Výkrm prasat produkuje kvalitní maso, roční produkce je kolem 1.000 t.

Drobným zájemcům nabízíme k prodeji vykrmená prasata o hmotnosti cca 100 kg.

Chov koní

Chov koní je umístěn ve Středisku chovu koní v Žilině u Nového Jičína. V pronajatých prostorách areálu chovu koní hospodaří firma Farma Nový Jičín – Žilina, v.o.s., která formou placené služby zajišťuje péči o koně v majetku VFU Brno i dalších chovatelů.

Více informací na: www.farmanj.cz V rámci chovu jsou realizovány prodeje chovných a sportovních koní.


Vedoucí střediska:
Leoš Vojtěšek
Mobil: +420 606 644 427
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ekonom střediska:
Bronislava Kyselá
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Telefon: +420 556 778 270
Mobil: +420 606 644 483
 
Odborný ekonom:
Ing. Martina Gansová
Telefon: +420 556 778 269
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zootechnici:

ing. Milan Boháč  - Provoz chovu skotu Kunín, Šenov, Bartošovice:
Telefon: +420 719 199
Mobil: +420 606 644 429

Ing. Tomáš Martinek - Provoz chovu masného skotu a chovu prasat Žilina u N.J.
Telefon: +420 711 142
Mobil: +420 606 644 452

Martin Cáb - Provoz chovu prasat Bartošovice a Šenov u N.J.
Telefon: +420 556 758 719
Mobil: +420 606 644 523

Super User

Informace:

Ve všech provozech Školního zemědělského podniku jsou používány kamery se záznamem.

EET prohlašení:

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Kontakt:

Adresa:
VFU Brno ŠZP Nový Jičín
Elišky Krásnohorské 178
742 42 Šenov u Nového Jičína

IČO: 62157124
DIČ: CZ62157124