Školní zemědělský podnik Nový Jičín


Školní zemědělský podnik vznikl k 1.1.1970 s cílem realizace pedagogické a vědeckovýzkumné činnosti, v průběhu sedmdesátých let se půdní držba ustálila na 7 000 ha. Z počátku byla zemědělská výroba zajišťována prostřednictvím devíti hospodářství: Nový Jičín-Žilina, Nový Jičín-Bludovice, Šenov u Nového Jičína, Kunín, Suchdol nad Odrou, Bartošovice, Příbor, Štramberk a Ženklava. Koncem roku 1972 zaniklo hospodářství Suchdol nad Odrou převodem půdního fondu na tamní zemědělské družstvo. Školní zemědělský podnik vznikl jako příspěvková organizace s vlastním rozpočtem. V roce 1975 byla provedena reorganizace tak, že byly z osmi hospodářství vytvořeny čtyři výrobní závody. Počet středisek se posléze rozšířil o středisko Účelové honitby a středisko Účelové činnosti, zajišťující výuku studentů VŠV Brno. V roce 1983 se ŠZP stal uživatelem honitby o výměře 1888 ha k výukovým a výzkumným účelům. V roce 1985 byla vybudována na části honitby mezi Kunínem a Suchdolem nad Odrou obora pro dančí zvěř o rozloze 245 ha. V roce 1985 se z výrobního závodu Příbor vyčlenilo Středisko ovocné a okrasné školky. Po roce 1989 začaly organizační změny na ŠZP a následná postupná restruktualizace podniku. V roce 1993 byl příkazem rektora k ŠZP Nový Jičín přičleněn Školní zemědělský podnik Nový Dvůr jako účelově výrobní závod Nový Dvůr.

Od 1.1.1990 je ŠZP Nový Jičín pracovištěm VFU Brno, není tak již příspěvkovou organizací, ale je součástí univerzity. V roce 2006 byly učiněny v organizační struktuře významné změny, kdy se uzemní organizace zemědělské činnosti změnila na odvětvovou a tím se snížil počet provozních jednotek na 8 a správu podniku. Od roku 2006 pokračuje postupná modernizace provozu: dojírna Kunín, stáje pro dojnice Kunín, nové zásobníky na kejdu, nový sklad na obilí. Modernizace stávajících provozů: porodna a výkrm prasat, rozsáhle opravy v areálu Šenov u Nového Jičína. Modernizací prochází též strojový park ŠZP.

V roce 2019 byla dokončena vůbec největší investiční akce ŠZP a to výstavba silážních žlabů. 

V současnosti podnik obhospodařuje cca 2 850 ha zemědělské půdy, z toho 2 365 ha orné půdy, trvalých travních porostů je 483 ha a školka 2 ha.

Roční obrat podniku se pohybuje na úrovni 240 mil. Kč, z tohoto objemu tvoří 65 % tržby za prodej zemědělských komodit. Další výraznější položku v objemu tržeb tvoří obchodní činnost se školkařskými výpěstky a náhradními díly a materiálem pro opravy a údržbu zemědělské a jiné techniky (35 mil. Kč) a služby, poskytované v opravárenské a jiné činnosti (15 mil. Kč).

Nosným programem zemědělské výroby je chov mléčného a masného skotu, chov prasat, odchov pernaté zvěře, produkce obilovin, olejnin, tržních plodin a plodin pro zajištění krmivové základny.

 
Ředitelé Školního zemědělského podniku:V únoru 2018 by jmenován do funkce ředitele podniku Ing. Radek Haas.

Super User

Informace:

Ve všech provozech Školního zemědělského podniku jsou používány kamery se záznamem.

EET prohlašení:

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Kontakt:

Adresa:
Veterinární univerzita Brno
ŠZP Nový Jičín
Elišky Krásnohorské 178
742 42 Šenov u Nového Jičína
IČO: 62157124
DIČ: CZ62157124