Středisko Živočišné výroby

Živočišná výroba je členěna do tří pracovišť:

  • Pracoviště chovu skotu Kunín
  • Pracoviště chovu skotu a prasat Šenov u Nového Jičína
  • Pracoviště chovu skotu, prasat a koní Nový Jičín – Žilina

 

Pracoviště chovu skotu Kunín

Chováme zde 1.000 ks dojnic holštýnského plemene a tomu odpovídající počet telat na mléčné výživě ve venkovních individuálních boudách ve kterých je zajištěn zdravý odchov. Jalovičky jsou na pracovišti Kunín odchovávány do stáří 6. měsíců potom jsou převáženy k dalšímu odchovu na pracoviště do Šenova u Nového Jičína a do Kunína se zpět vracejí 2. měsíce před vlastním porodem. Uplatňujeme zde uzavřený obrat stáda, jalovice odchováváme pro obnovu základního stáda a v malé míře část VBJ nabízíme k prodeji. Býčky dle platné legislativy prodáváme ve stáří 15 až 21 dnů smluvním partnerům, protože výkrmem skotu se nezabýváme.

Průměrná užitkovost přesahuje 9.600 kg mléka na dojnici za normovanou laktaci při obsahu bílkovin kolem 3,40 % a tučnosti 3,90 %. Veškerou produkci mléka dodáváme do „Mlékárny Kunín a.s.“. Denní dodávka mléka do mlékárny přesahuje 25.000 l mléka, takže se řadíme mezi největší dodavatele této mlékárny. Roční dodávka mléka již několik let přesahuje 9,5 mil. litrů mléka.

V roce 2006 byla postavena velkokapacitní stáj K 510 ve, které byly v té době uplatněny všechny nejnovější poznatky v chovu dojnic. Stáj je bezstelivová s kejdovou koncovkou zastýlána separátem. V rámci této investice byla vybudována i nová kruhová dojírna s obsluhou stojící uvnitř. Dojírna má 32 stání, což představuje praktickou hodinovou výkonnost dojírny 200 podojených krav. Dojírnu dodala firma Fullwood. V listopadu 2016 byla dokončena nová reprodukční stáj K 213, která splňuje všechny standardy pro welfare zvířat. Byla zastájena dojnicemi z nedalekých Bartošovic, kde byl chov skotu z ekonomických důvodů zcela utlumen. Od této doby jsou dojnice chovány a výroba mléka probíhá pouze na pracovišti v Kuníně.

 

Pracoviště chovu skotu a prasat Šenov u Nového Jičína

Chov skotu

Odchováváme zde více jak 600 jalovic holštýnského plemene pro pracoviště Kunín od stáří 6. měsíců zhruba do 22 měsíců, kdy jsou zpět převáženy do Kunína k vlastnímu porodu.

V únoru 2018 zde byla nově uvedena do provozu zrekonstruována bývalá stáj K 400, na novou odchovnu jalovic. Stáj je určena pro odchov jalovic ve věku od 6. měsíce do 15. měsíce, které mají k dispozici 459 ustájovacích míst. Ustájení, je volné, boxové, stelivové v celkem 12 samostatných skupinách dle věkové kategorie v maximální míře otevřené a vzdušné. Po zabřeznutí jsou jalovice chovány v dalších stávajících stájích.

Chov prasat

Je zde chováno 400 prasnic základního stáda a probíhá zde také odchov prasniček pro obnovu základního stáda s uzavřeným obratem. Prasnice a prasničky jsou ustájeny ve třech objektech.

Objekt „A“ – Březárna prasnic a prasniček je stáj určena pro ustájení 270 ks prasnic a prasniček na hluboké podestýlce. Odkliz hnoje z hluboké podestýlky je zajištěn vyhrnutím a převozem mobilním prostředkem 1 x týdně na stávající prefabrikované hnojiště ŠZP. Krmení zvířat probíhá v automatických krmných boxech. Větrání stáje je kombinované, přirozené vraty a otvory i nucené ventilátory.

Objekt „B“ – Odchovna prasniček je stáj určena pro odchov 100 ks prasniček na hluboké podestýlce. Odkliz hnoje z hluboké podestýlky je zajištěn vyhrnutím a převozem taktéž 1 x týdně na stávající prefabrikované hnojiště ŠZP. Krmení zvířat probíhá v automatických krmných boxech a pro mladší kategorie je zajištěno krmení samokrmítkem ad libitum.

Objekt „C“ – Eroscentrum + Porodna je stáj reprodukční s kapacitou 120 ks Eroscentrum, 120 ks porodna a 1100 ks selata. Objekt „C“ vychází především ze zootechnických a technologických potřeb moderního objektu s uplatněním „welfare“ systémů chovu prasat v technologicky koncipované části porodny v období okoloporodním a porodním v systému bezstelivového ustájení na roštech v porodních klecích a v eroscentru v období poporodním v individuálních boxech. Odkliz kejdy z naplněných sekcí pod rošty je řešen hydraulickým trubkovým systémem. Krmení zabezpečuje automatický krmný trubkový systém. Napájení niply a hladinovými napáječkami. Větrání nucené na části porodny podroštové. Osvětlení stáje je kombinované – přirozené v kombinaci s umělým.

V mateřské pozici používáme prasnice plemene Bílé ušlechtilé, pro produkci finálních hybridů Bu x La. Do „C“ pozice používáme syntetickou linii 38 (Duroc x Pietrain) a 48 (Bílé otcovské x Pietrain). Předvýkrm je situován na samostatném provozu Velký Dvůr v Bartošovicích. V roce 2010 zde proběhla rozsáhlá rekonstrukce na celoroštový systém. Odkliz kejdy z naplněných sekcí pod rošty je řešen hydraulickým trubkovým systémem. Krmení zabezpečuje automatický krmný trubkový systém se suchým ad-libitním krmením. Napájení niply a hladinovými napáječkami. Větrání nucené ventilátory.

 

Pracoviště chovu skotu, prasat a koní Nový Jičín – Žilina.

Chov masného skotu

V Novém Jičíně – Žilině chováme stádo masného skotu plemene Limousine. Náš chov patří mezi přední chovy plemene Limousine v České republice.

V roce 1999 mu byl přiznán status Zemského chovu masného skotu plemene Limousine. Toto plemeno, původem z Francie, patří mezi masná plemena skotu s vynikající masnou užitkovostí, výbornou plodností, snadností porodů a mateřskými vlastnostmi. Dále vyniká dobrou chodivostí, využitím pastevního porostu, výkrmovou schopností a hlavně vynikající kvalitou masa.

V roce 1992 jsme ve Francii nakoupili 18 kusů jalovic, které vytvořily základy našeho chovu. V současné době chováme cca 80 krav základního stáda v 15-ti rodinách.

První rozrod stáda proběhl pomocí embryotransferu, v současné době se využívá jak inseminace, tak i přirozená plemenitba. V inseminaci používáme býky nejen z Francie, ale i vynikající býky z ostatních evropských států. Do inseminace zařazujeme i bezrohé býky a i v přirozené plemenitbě máme bezrohého býka. Bezrozí potomci jsou velmi žádáni chovatelskou veřejností. V chovu vynikala a působila legenda českého chovu Limousine, dlouholetá jednička v plemenných hodnotách a šampion mnoha výstav, Kolja VFU narozený na naší farmě.

V kontrole užitkovosti dosahujeme dlouhá léta výborných výsledků. Mladé plemenné býky odchováváme v OPB, ale provozujeme i tzv. odchov u chovatele. Aktivně se účastníme výstav hospodářských zvířat, kde pravidelně získáváme ocenění. Náš chov je především zaměřen na produkci a prodej plemenných zvířat, jak mladých plemenných býků tak i plemenných jalovic.

Výkrm prasat

Výkrm prasat z vlastní produkce probíhá ve třech halách na hluboké podestýlce. Krmení zabezpečuje automatický krmný trubkový systém se suchým ad-libitním krmením s biotechnologickými přípravky do krmných boxů (samokrmítek). Napájení niplovými napáječkami. Větrání stáje je kombinované, přirozené vraty a otvory i nucené ventilátory. Hnůj je pravidelně po vyskladnění prasat na jatky vyvážen na stávající prefabrikované hnojiště. V celém chovu prasat je dodržován turnusový systém. Ročně se zde vykrmí více jak 13 tis. kusů jatečných prasat s produkcí přes 1.400 tun kvalitního českého masa.

Drobným zájemcům nabízíme k prodeji vykrmená jatečná prasata o hmotnosti cca 110 kg.

Chov koní

Prostory areálu chovu koní v Žilině u Nového Jičína jsou pronajaty firmě „Farma Nový Jičín – Žilina“, která zajišťuje formou placené služby veškerou péči o koně v majetku VFU Brno ŠZP Nový Jičín a částečně i výuku studentů. Nájemce s koňmi v omezeném rozsahu sportuje. Více informací na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. V rámci chovu jsou realizovány prodeje chovných a sportovních koní.

Super User

Informace:

Ve všech provozech Školního zemědělského podniku jsou používány kamery se záznamem.

EET prohlašení:

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Kontakt:

Adresa:
Veterinární univerzita Brno
ŠZP Nový Jičín
Elišky Krásnohorské 178
742 42 Šenov u Nového Jičína
IČO: 62157124
DIČ: CZ62157124